Конспект хмарного уроку

Урок української мови у 8 класі з використанням хмарних технологій
ТЕМА УРОКУ: «Узагальнено-особові речення»
МЕТА:
Навчальна
 - поглибити і систематизувати знання учнів про односкладні речення;
 - сформувати поняття про узагальнено-особові речення, способи вираження в ньому головного члена;
- сформувати вміння вирізняти узагальнено-особові речення  з-поміж інших видів односкладних речень;
- удосконалити навички правильно визначати види односкладних речень, конструювати їх і використовувати в усному і писемному мовленні.
Розвивальна
 - розвивати логічне мислення, творчі здібності.
Виховна
- виховувати пошану до народної мудрості.
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань.
ВИД УРОКУ: комбінований.
МЕТОДИ І ТЕХНОЛОГІЇ:
1. Інформаційно-рецептивний: словесний, розповідь-пояснення, бесіда;
2. Проблемно-пошуковий: рефлексія, виконання вправ (творче моделювання, завдання-дослідження), завдання ситуативного характеру (спостереження, робота з наочним матеріалом, робота з текстом);
3. Сугестивний: застосування різних видів мистецтва (література, живопис, мультимедійні технології)
4. Хмарні технології, методи критичного мислення
ОБЛАДНАННЯ: Українська мова: підручник для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл./ Олександр Авраменко, Тамара Борисюк, Ольга Почтаренко.- К.: Грамота, 2016.-176 с.: іл.,
- комп’ютер, мультимедійний проектор, збірки прислів’їв та приказок.
Інтернет-джерела:
http://ukrclassic.com.ua/katalog/s/skovoroda-grigorij/492-grigorij-skovoroda-biografiya

ХІД УРОКУ
Народ скаже, як зав 'яже.
Народна мудрість
Скажи що-небудь, щоб я тебе побачив. 
Сократ

І  Актуалізація опорних знань
   Перевірка домашнього завдання
    1. Бесіда:
— Які типи односкладних речень вам відомі?
—Які речення називають односкладними означено-особовими? Наведіть приклади.
— Чим виражається дієслово-присудок в односкладних неозна­чено-особових реченнях?
    2. Перевірка виконання домашньої вправи (с. 69, Б або В)
Б – читають виписані неозначено-особові речення, називають головний член, особу, число та час дієслова, яким він виражений
В – читають складені неозначено-особові речення після перегляду експрес-уроку «Тільки не кажіть лєснічна площадка й замочна скважина» (записані заздалегідь на дошці)
ІІ Мотивація навчальної діяльності
Робота з підручником (метод спостереження)
Спостереження с. 70 (А,Б)   -- усно
Учні читають речення , називають спосіб вираження головного члена
Не кидай слів на вітер. Друга за гроші не купиш. Не позичай у сусіда розуму. По горобцях з гармат не стріляють.
? Кого стосуються ці слова?  (усіх загалом і кожного зокрема)
ІІІ  Повідомлення теми й мети уроку
Слово вчителя.
       Античний філософ  сказав: «Скажи що-небудь, щоб я тебе побачив». 
       Справді, людину оцінюють не по зовнішньому вигляду. Те, як вона висловлює свої думки, робить її цікавим чи нудним співрозмовником. Отож, щоб нас «побачили», ми повинні майстерно висловлювати свої думки. А допоможуть нам у цьому односкладні речення, які роблять наше мовлення лаконічним, образним, експресивним.
Отже, тема нашого уроку: Узагальнено-особові речення” 
? Про що ми дізнаємося  на уроці ?
  Чого повинні навчитися?
Учні записують тему уроку в зошити, формулюють мету і завдання  
Слово вчителя.
На уроці ми з вами:
* сформуємо поняття про узагальнено-особові речення, способи вираження в ньому головного члена;
*  удосконалимо навички правильно визначати види односкладних речень, конструювати їх і використовувати в усному і писемному мовленні.

ІV Вивчення нового матеріалу
Перегляд арт-скрайбінгу  «Узагальнено-особові речення»
Робота з підручником   с. 70
«Зауважте!» :
   Основне призначення узагальнено-особових речень -- образне вираження узагальнених суджень, тому особливого поширення вони набули в прислів’ях і приказках. Узагальнено-особові речення найчастіше вживаються в розмовному та художньому стилях, вони надають мовленню афористичного характеру.
V Формування вмінь та навичок
Індивідуальна робота
Вправа 3 с.71(завдання-дослідження)
На місцях учні записують по одному афоризму. Підкреслюють головний член речення, указують особу і час дієслова, яким він виражений. Пояснюють зміст афоризмів.
Бери вершину і матимеш середину.
Більше думай і тоді вирішуй.
Визначай смак не по шкаралупі, а по ядру.
З видимого пізнавай невидиме.
Не за обличчя суди, а за серце.
На новий путівець шукай нові ноги.
Не називай солодким те, що породжує гіркоту.
Звірившись на море, перестаєш належати сам собі.
Збери в середині свої думки й у собі самому шукай справжніх благ.
Копай усередині себе криницю для тої води, яка зросить і твою оселю, і сусідську. (Г.Сковорода)
Вправа 4 с.71(виконують без підручника, учитель називає перші слова поезій)
Коло дошки 2 учні записують відомі рядки поезій. Потім перевіряють правильність за підручником і доводять, що утворені речення—узагальнено-особові
Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну.
   
                               (В.Сосюра)
Борітеся — поборете!
Вам Бог помагає!
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь. 
                              (Т.Шевченко)

Вправа 5 с.71 Коло дошки 1 учень установлює  відповідність між частинами народних прислів’їв (творче моделювання)
Перевірка виконання індивідуальних завдань:
Вправи 3, 4, 5.
Під час перевірки вправи 3 учитель з’ясовує, що учні знають про Г.Сковороду і дає посилання на Інтернет-джерело(електронну бібліотеку), щоб учні, скориставшись смартфонами, планшетами, дізналися про українського філософа

Проблемне питання
Метод «Міркуємо — аналізуємо — робимо висновки»

? Якщо головний член узагальнено-особових речень виражається тими самими морфологічними ознаками, що і в означено-особових, і неозначено-особових, то що виступає основним засобом розрізнення цих синтаксичних конструкцій ?

           Головний член узагальнено-особових речень виражається тими самими морфологічними формами, що й в означено-особових реченнях. Тому основним засобом розрізнення цих конструкцій є семантика (значення).
Ступінь узагальнення особи буває різним. Найвищий він в афористичних висловах (прислів'ях, приказках, загадках).  Дії і стани, про які йдеться в узагальнено-особових реченнях, є часто повторюваними, властиві усім або багатьом особам. Вони типові, безпосередньо не стосуються співрозмовника, мають узагальнене значення.

До вашої уваги хмари слів. Прочитайте «заховані» там прислів’я і приказки. Назвіть головний член даних речень

https://tagul.com/6piasjzho18y/word-cloud-4

Робота з рубрикою «До речі» с.71,72(Учні читають вголос)
Слово вчителя. Ознайомимося з книжкою малюнків «Прислів’я українські» молодої художниці-ілюстратора Анастасії Стефурак, малюнок з якої запропоновано вам у підручнику. Ця книжка буквально «підірвала» Інтернет і стала бестселером.
Перегляд презентації книги малюнків «Прислів’я українські» Анастасії Стефурак    http://starylev.com.ua/pryslivya-ukrayinski
Учні записують одне із побачених прислів’їв, підкреслюють головні члени речення,  називають тип  речення
Фізкультхвилинка.
Піднімаймо руки вгору,
Нахиляємось додолу,
Не згинаймо власні ноги
як торкаємось підлоги
 
?
Який вид односкладних дієслівних речень використано?

VІ   Підбиття підсумків уроку
Узагальнення вивченого на уроці
  1. Робота з Експрес-уроком  «Встречают  по одежке»- як сказати українською?










  1. Записати українські прислів’я-відповідники. Довести, що вони є односкладними узагальнено-особовими реченнями.

    2. Лінгвістична гра «Третє зайве» (за варіантами)
         У кожній групі речень визначити «зайву» синтаксичну конструкцію. Свій вибір обґрунтувати.
    Учні отримують QR код (посилання на google-форму), що надає інформацію для швидкого її розпізнавання за допомогою камери на мобільному телефоні.

















VІІ Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
Вивчити параграф 20, с.70
На вибір:   дом.вправа  с.73 (А,Б ) або  вправа 6 с.72 (А, Б чи В)
Інд.завд: записати 5 прислів’їв чи приказок, які були б узагальнено-осо­бовими реченнями.
 Рубрика «Культура слова» с.73 (усно)

VІІІ    Рефлексія
Чого ми навчилися на році?
Чи всі завдання виконали?
Як ви оцінюєте свою роботу на уроці? (заповнюють картку самооцінювання)

Картка самооцінювання

Прізвище, імя ________________________

Усно
Письмово
Домашнє завдання 


Відповіді під час опитування


Індивідуальна робота


Робота з Експрес-уроком


Лінгвістична гра «Третє зайве»


Додаткові бали (ставить учитель)


Усього



Немає коментарів:

Дописати коментар